Projesjonaliści z Diamentowej Ekipy dzielą się z Tobą swoich doświadczeniem i wiedzą, aby samo tynkowanie Diamantem, jak i późniejsza jego dalsza ekplotacja była jak najbardziej efektywna.
Tynków gipsowych nie szlifujemy, taka zasada obowiązuje przy tym materiale. Wyjątek stanowi tynk gipsowy Knauf Diamant – dzięki jego recepturze na etapie gąbkowania uzyskamy o wiele więcej mleczka gipsowego, niż ze zwykłego tynku gipsowego. To właśnie mleczko po wyschnięciu można na późniejszym etepie wykończenia powierzchni, już po wyschnięciu tynku, szlifować. Pamiętajmy jednak, że nie jest to gładź i przy szlifowaniu tego tynku należy trzymać się śliśle określonych zasad, aby prace zakończyły się sukcesem. Przeczytaj dalej i dowiedz się jak prawidłowo szlifować tynk Diamant!
Tynk MP 75 Diamant to jedyny na rynku tynk gipsowy, który można szlifować, aby uzyskać gładką powierzchnię. Szlifowanie tynku Diamant należy wykonywać na całej powierzchni, po wyschnięciu tynku. Po szlifowaniu otrzymujemy idealnie gładką powierzchnię. Jest to doskonały materiał dla inwestorów, ponieważ otrzymują gładką powierzchnię po wykonaniu i szlifowaniu tynku.
Efekt oszlifowanego tynku Diamant jest olśniewający, mimo tego, że nie jest to gładź uzyskujemy bardzo gładką powierzchnię. Jest to cecha świetna zarówno dla Fachowca, bo można szlifując wprowadzać drobne korekty powierzchni szlifowaniem. Inwestor natomiast zyskuje już na etapie tynków gładką i twardą powierzchnię. To ważna cecha o której nie wszyscy wiedzą.
Nawet, jeśli tynkujemy tak nadzwyczajnym tynkiem gipsowym jakim jest Knauf Diamant, to koniecznie musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża, a jednym z najważniejszych jego etapów jest właśnie gruntowanie Zasada ta obowiązuje dla wszystkich tynków gipsowych – niezagruntowane podłoże może oznacza kłopoty podczas tynkowania. Bardzo ważny jest też wybór odpowiedniego gruntu do podłoża. Przeczytaj moją poradę i dowiedź się jak prawidłowo wybrać odpowiedni środek gruntujący.
Zanim przejdziemy do wyboru odpowiedniego środka gruntującego do podłoża, warto wiedziec, że najlepiej jest używać gruntów, które są częścią całego systemu tynkarskiego. Będziemy mieli wówczas pewność, że wszystkie produkty są do siebie odpowiednio dopasowane. Nie ma sensu używać przypadkowych środków i liczyć się później z konsekwencjami.
Knauf w systemie tynkarskim posiada środki gruntujące dopasowane recepturami do wszystkich swoich tynków, dzięki czemu współpracują ze sobą porfekcyjnie podczas prac. Nie ma jednego uniwersalnego gruntu, który można stosować na każdej powierzchni. Patrzymy na jej rodzaj oraz poziom chłonności podłoża. I tak:
– na podłoża niechłonne typu sufity, słupy betonowe czy nadproża należy zastosować grunt sczepny albo Betokontakt albo Spraykontakt. Poprawiają one przyczepność tynku to takiego trudnego podłoża, dzięki czemu nic złego nie będzie sie działo.
– na podłoża chłonne, typu silka, beton komórkowy, pustak wybieramy grunt Grundiermittel. W zależności od tego jak chłonne mamy podłoże możemy zastrosować albo Grundiermittel 90 (na bardzo chłonne podłoża) lub Grundiermittel 60 (na mniej chłonne).
Tynków gipsowych nie szlifujemy, taka zasada obowiązuje przy tym materiale. Wyjątek stanowi tynk gipsowy Knauf Diamant – dzięki jego recepturze na etapie gąbkowania uzyskamy o wiele więcej mleczka gipsowego, niż ze zwykłego tynku gipsowego. To właśnie mleczko po wyschnięciu można na późniejszym etepie wykończenia powierzchni, już po wyschnięciu tynku, szlifować. Pamiętajmy jednak, że nie jest to gładź i przy szlifowaniu tego tynku należy trzymać się śliśle określonych zasad, aby prace zakończyły się sukcesem. Przeczytaj dalej i dowiedz się jak prawidłowo szlifować tynk Diamant!
Wybór odpowiedniego narożnika ma znaczenie zarówno jeśli mamy na myśli eksploatację gotowego mieszkania, jak i same prace tynkarskie. Dobry narożnik powinien charakteryzować się solidną konturkcja, która zwiększa jego sztywność. Jest to bardzo istotna cecha, kiedy zaczynamy jego obsadzanie, jak późniesze tynkowanie. Narożnikiem, który doskonale sprawdza się w pracach tynkarskich Narożnik tynkarski Knauf z powłoką Magnelis®. Jego solidna konstrukcja wraz z twardym tynkiem gipsowym Diamant to idealne wręcz połączenie.
Dobry narożnik jest wykonany z ocynkowanej, sztywnej blachy, który stabilizuje nam ładnie tę newralgiczną część ściany. W związku z tym, że tynk Diamant to technologia mokra wykańczania ścian, bardzo istotną cechą jest powłoka o zwiększonej odporności na korozję. Taką powłokę Magnelis® posiada właśnie narożnik tynkarski Knauf. Warto zwrócić uwagę także na zaokrąglony kształt narożnika – dzięki takiemu kształtowi obróbka tynkarska jest o wiele łatwiejsza. Za pomocą narożnika można zabezpieczyć krawędzie ścian, ościeża drzwi oraz okien.
Narożnik tynkarski Knauf z powłoką Magnelis ma specjalnie zaokrąglony kształt, który ułatwia dalszą obróbkę tynkarską w późniejszych etapach. Za pomocą narożnika można zabezpieczyć krawędzie ścian, ościeża drzwi i okien. Produkt oferowany jest w czterech długościach od 1600 mm, aż do 3 metrów. Przed rozpoczęciem prac warto wymierzyć potrzebne długości, żeby zminimalizować odpad materiału.
Diamant jaj każdy inny tynk nakładamy w sposób szybki maszynowo, czyli jego nałożenie jest szybkie i łatwe dla tynkarza. Obróbka tego tynku jest łatwa i bezproblemowa, ale pod żadnym pozorem nie można spóźnić się z poszczególnymi etapami tynkowania, zwłaszcza tych związanych z równaniem tynku.
Twardość tynku Diamant nie bierze się z niczego, specjalna receptura sprawia, że tak świetnie się on utwardza, dzięki czemu zyskuje właściwości chroniące go przed uszkodzeniem. Pamiętajcie jednak, żeby etap łaty trapezowej, czyli etap wyrównywania zrobić odpowiednio wcześniej, jeszcze na świeżym tynku – tuż przed tym, jak zaczyna on wiązać. Nie należy zwlekać zbytnio z tym etapem, ponieważ odczują to potem Wasze ręce i kręgosłup.
Aby uniknąć takich sytuacji należy odpowiednio zaplanować sobie poszczególne etapy, a wtedy cała obróbka będzie przebiegać w sposób łatwy i komfortowy. Tynk Diamant jest tynkiem twardym i jeśli trapezowania nie wykonamy w odpowiednim momencie, musimy liczyć się z cięższą obróbką, czyli większym wysiłkiem. Zapamiętajcie tę poradę, zwłaszcza jeśli pierwszy raz będziemy wykonywać ten tynk.