
Materiały budowlane Knauf
bezpieczne dla zdrowia i środowiska

Zmiany klimatyczne oraz zmiany trybu życia powodują, że coraz więcej czasu spędzamy w budynkach – w swoich domach, miejscach pracy. Jakość powietrza w pomieszczeniach staje się bardzo ważnym kryterium przy wyborze materiałów budowlanych używanych do prac wykończeniowych. Aby oddychać czystym powietrzem, należy wybierać produkty, które nie zawierają niebezpiecznych substancji – mają bardzo niską emisję lotnych związków organicznych – LZO.
według różnych badań nawet 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach
w tym około 70% we własnym mieszkaniu
Wysokie, niebezpieczne stężenie LZO w powietrzu może się utrzymywać jeszcze przez wiele dni po zastosowaniu lub montażu materiałów budowlanych, dlatego wybieraj produkty niskoemisyjne, o potwierdzonej jakości.
Podstawowym parametrem higieny powietrza w pomieszczeniach jest stężenie lotnych związków organicznych – LZO (lub ang. VOC), które uwalniają się z różnych materiałów do powietrza. LZO to substancje szkodliwe dla zdrowia, większość z nich znajduje się na liście związków rakotwórczych, mutagennych lub toksycznych dla rozrodczości (np. formaldehyd, benzen, dekan). Mogą także powodować obniżenie funkcji poznawczych, pogorszenie samopoczucia, podrażnienia skóry, oczu, nosa, bóle i zawroty głowy lub nudności.
Certyfikat EMICODE® to znak przyznawanym niskoemisyjnym materiałom budowlanym przez uznaną, międzynarodową organizację GEV z siedzibą w Niemczech. GEV specjalizuje się w kontroli emisji lotnych związków organicznych w produktach stosowanych w budownictwie. System kontroli jakości EMICODE®, opracowany i wprowadzony w 1997 r. przez GEV we współpracy z ekspertami z różnych sektorów przemysłu budowlanego, pozwala obiektywnie porównać i ocenić materiały budowlane pod względem poziomu emisji substancji szkodliwych. Podczas certyfikacji i badań EMICODE® uwzględnia specyficzne cechy różnych rodzajów i kategorii materiałów budowlanych. Produkty poddawane są bardzo rygorystycznym testom przez niezależne laboratoria badawcze, także kontrolnie po uzyskaniu certyfikatu.
Wybierając materiały budowlane ze znakiem EMICODE® masz pewność, że nie zawierają substancji szkodliwych dla Twojego zdrowia i są regularnie sprawdzane przez niezależne jednostki badawcze.
EMICODE® dzieli materiały budowlane na trzy kategorie, w zależności od wielkości emisji:
Materiały o niskiej emisji, które spełniają podstawowe wymagania dotyczące przyznania certyfikatu EMICODE®.
Materiały o bardzo niskiej emisji, spełniają najsurowsze wymagania środowiskowe i zdrowotne.
Obecnie najbardziej wymagający znak jakości dla produktów niskoemisyjnych. Wprowadzony w 2010 r., wyróżnia produkty premium, które spełniają jeszcze wyższe i bardziej surowe normy niż kategoria EC1.
Produkty Knauf – płyty gipsowo-kartonowe, tynki gipsowe, masy szpachlowe, kleje do glazury, wylewki podłogowe i grunty uzyskały prestiżowy certyfikat EMICODE® w najwyższej klasie EC1PLUS – gwarantują najlepszą możliwą jakość powietrza w pomieszczeniu. Produkty Knauf są przyjazne zdrowiu i środowisku i w pełni bezpieczne dla Ciebie oraz Twoich najbliższych.
System klasyfikacji EMICODE® oferuje klientom i użytkownikom końcowym, wykonawcom oraz architektom i projektantom niezawodne wskazówki przy wyborze odpowiednich materiałów budowlanych, zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju i zielonego budownictwa.
Misją Knauf jest produkcja materiałów budowlanych, które spełniają najwyższe wymagania użytkowników budynków, odpowiadają na ich potrzeby funkcjonalne, estetyczne, a także przyczyniają się do ich komfortu i dobrego samopoczucia. Nasze produkty są wolne od szkodliwych substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie.
Prestiżowy certyfikat EMICODE EC1 PLUS potwierdza, że materiały do budowy i wykończenia wnętrz Knauf nie mają negatywnego wpływu na jakość powietrza w pomieszczeniach.
Podczas aplikacji i obróbki materiałów budowlanych, mogą się ulatniać związki w nich zawarte. Przy produkcji materiałów Knauf wyróżnionych znakiem EMICODE EC1 PLUS, nie są wykorzystywane szkodliwe lotne związki organiczne (LZO), więc nie musisz się obawiać, że wdychasz toksyczne substancje, niebezpieczne dla Twojego zdrowia.
Programy zrównoważonego budownictwa LEED oraz BREEAM promują stosowanie produktów z certyfikatem EMICODE EC 1 lub EC 1PLUS. Certyfikaty „EC 1” i „EC 1PLUS“ są w kręgach branżowych uznawane za najważniejsze znaki jakości niskoemisyjnych produktów budowlanych.