Technologia wykonania tynków gipsowych Knauf
W tym filmie nasz pracownik, specjalista ds. szkoleń z zakresu tynków gipsowych, Leszek Górecki, pokaże Ci, jak wykonać tynki gipsowe zgodnie ze sztuką budowlaną, dbając o każdy nawet najmniejszy detal.
Odcinek 3:
Prawidłowy narzut i obróbka tynku gipsowego
Richard Anderson
Seven Media - creative director
Tiffany Whitewood
Seven Consulting - CEO
Stephan Lee
Seven consulting - CEO
Alex Black
Seven consulting - CEO
Diana Green
Seven Arts - marketing manager
Tiffany Whitefire
Seven Consulting - CEO
Miriam Blackwood
Seven Media - creative director
Featured projects
When teams and companies are passionate, their work speaks for themselves
The corresponding post type is disabled. Please make sure to 1) install The7 Elements plugin under The7 > Plugins and 2) enable desired post types under The7 > My The7, in the Settings section.
Among our clients
Poradnik krok po kroku
Prawidłowy narzut i obróbka tynku gipsowego
1. Przygotowujemy zaprawę tynkarską w agregacie
Do nakładania tynku użyjemy jednego z najpopularniejszych wśród tynkarzy agregatu PFT G4. Przed użyciem agregatu musimy sprawdzić za pomocą kontrolki, czy silnik ma odpowiednie obroty. W razie potrzeby obroty regulujemy za pomocą przełącznika, do czasu aż kontrolka zaświeci się na żółto. W kolejnym montujemy mieszadło, wsypujemy tynk do kosza zasypowego i odkręcamy dopływ wody, której poziom będziemy ustawiać za pomocą menzurki i pływaka. Odpowiednim poziomem wody ustawiamy prawidłową konsystencję narzucanego tynku. Nie może być on ani za rzadki, bo będzie spływał po ścianie, ani za gęsty, gdyż ciężko będzie rozprowadzał się po powierzchni. Bezpośrednio przed narzucaniem tynku, warto upewnić się, że jego gęstość jest odpowiednia, dlatego warto zrzucić trochę zaprawy do wiaderka.
2. Narzucanie tynku gipsowego
Tynk nanosimy na powierzchnię za pomocą węża tynkarskiego zakończonego końcówką natryskową. Tynkowanie pomieszczeń zaczynamy od położenia tynku na suficie. Natrysk tynku należy prowadzić w poziomych liniach z góry do dołu. Odległość natrysku od podłoża powinna wynosić ok. 10 – 15 cm. Tynk na ścianach należy rozprowadzać równomiernie po całej powierzchni, w warstwie od 8 do 50 mm. Na sufitach od 8 do 15 mm. Dobrze, jeśli podczas tynkowania obierzemy zasadę tynkowania pomieszczenia po pomieszczeniu, czyli zakończymy jedno i przechodzimy do drugiego.
3. Zbrojenie tynku w miejscach narażonych na powstawanie pęknięć
Ważnym elementem podczas tynkowania jest zbrojenie miejsc narażonych na pęknięcia. Przed tynkowaniem danego pomieszczenia należy zaplanować miejsca, w którym będzie zbrojony tynk, aby cały proces narzucania przebiegał sprawnie. Czyli, np. zbrojenie tynku wykonujemy na połączeniu dwóch materiałów, gdzie zmienia się podłoże, np. cegła i wieniec, nadproże w ścianie, bruzdy instalacyjne, narożniki otworów drzwiowych i okiennych. Zbrojenia wymagają również przewody elektryczne układane w wiązkach większych niż 3 sztuki. Tynk zbroimy za pomocą siatki z włókna szklanego Knauf Profix, którą zatapiamy na około 2/3 grubości zaprawy narzuconej na newralgiczną powierzchnię. Minimalna szerokość siatki to 10 cm. W przypadku układania więcej niż 1 siatki należy zastosować zakład minimum 10 cm. Zatopioną w taki sposób siatkę przykrywamy od razu warstwą tynku. Uwaga, tynki gipsowe są tynkami jednowarstwowymi, dlatego należy stosować metodę „mokre na mokre”, czyli cały proces wykonać w jednym cyklu narzutu.
4. Równanie tynku łatą H
Narzucony na całą powierzchnię tynk musimy wyrównać za pomocą łaty profilowej typu H. Długość łaty dobieramy do wysokości pomieszczenia. Łatą pracujemy tak, aby wyrównać zaprawę w pionie i poziomie. Prowadzimy ją lekko pod kątem do podłoża. Po zaciągnięciu tynku na całej powierzchni za pomocą poziomicy kontrolujemy pion i płaszczyznę. Na tym etapie można wykonać ewentualne korekty. Jeśli tynku jest za mało, to wykonujemy dodatkowy narzut zgodnie z metodą „mokre na mokre”. Jeśli tynku jest za dużo, to zbieramy jego nadmiar za pomocą łaty.
5. Równanie tynku łatą T
Po około 80 – 90 minutach od wstępnego wyrównania przystępujemy do równania ostatecznego, czyli trapezowania, podczas którego nadamy tynkowi ostateczną formę płaszczyzn i pionów. Możemy również zniwelować istniejące nierówności. Czas może się różnić +- 20 minut w zależności od podłoża lub warunków panujących na zewnątrz. Najlepszy moment do wykonania tego etapu jest wtedy, kiedy tynk zaczyna nam już wiązać. Zbyt wczesne rozpoczęcie prac, zwłaszcza na podłożach betonowych, może spowodować np. bomblowanie tynku. Z kolei jak zaczniemy trapezować za późno w momencie, kiedy tynk jest już związany, to będziemy musieli użyć dużo siły do wyrównania. Łatę dociskamy do podłoża i przeciągamy ją w liniach poziomych od góry do dołu oraz po skosie. Wykonując te czynności cały czas kontrolujemy poziom i pion powierzchni za pomocą poziomnicy tynkarskiej. Po wykonaniu trapezowania zostanie jeszcze wygładzanie tynku o czym dowiecie się w kolejnym odcinku.