Technologia wykonania tynków gipsowych Knauf
W tym filmie nasz pracownik, specjalista ds. szkoleń z zakresu tynków gipsowych, Leszek Górecki, pokaże Ci, jak wykonać tynki gipsowe zgodnie ze sztuką budowlaną, dbając o każdy nawet najmniejszy detal.
Odcinek 1:
Jak poprawnie przygotować i zagruntować
podłoże przed gruntowaniem.
Richard Anderson
Seven Media - creative director
Tiffany Whitewood
Seven Consulting - CEO
Stephan Lee
Seven consulting - CEO
Alex Black
Seven consulting - CEO
Diana Green
Seven Arts - marketing manager
Tiffany Whitefire
Seven Consulting - CEO
Miriam Blackwood
Seven Media - creative director
Featured projects
When teams and companies are passionate, their work speaks for themselves
The corresponding post type is disabled. Please make sure to 1) install The7 Elements plugin under The7 > Plugins and 2) enable desired post types under The7 > My The7, in the Settings section.
Among our clients
Poradnik krok po kroku
Przygotowanie powierzchni przed tynkowaniem i gruntowanie
1. Oczyszczamy powierzchnię z kurzu i pyłu
Przed tynkowaniem całą powierzchnię musimy dokładnie oczyścić z kurzu oraz pyłu, które mogą zmniejszyć przyczepność tynku do podłoża. Może użyć do tego albo odkurzacza budowlanego, albo szczotki na kiju.
2. Usuwamy pozostałości po zaprawy murarskiej
Większe kawałki np. zaprawy po poprzednich pracach budowlanych zeskrobujemy np. za pomocą szpachelki.
3. Zabezpieczenie stolarki okiennej przed zabrudzeniem
Tynkowanie jest mokrą technologią, dlatego przed rozpoczęciem pracy musimy odpowiednio zabezpieczyć to wszystko, co może się ubrudzić – czyli np. nowo wstawione okna.
Warto zrobić to dokładnie, bo podczas usuwania tynku z okna, łatwo je porysować. Pomocna w tej pracy jest listwa APU, którą przyklejamy do framugi, a następnie do niej folię budowlaną. Taka metoda daje gwarancję szczelnej i doskonałej ochrony.
4. Weryfikacja przewodów elektrycznych oraz zabezpieczenie puszek elektrycznych
Teraz należy zrobić przegląd ułożenia przewodów elektrycznych, czy nie są krzywo ułożone, czy gdzieś nie odstają. Niestarannie ułożone przewody to potem problem dla tynkarza oraz dla inwestora. Żeby je przykryć, to trzeba narzucić o więcej tynku i się napracować. Puszki zabezpieczamy za pomocą specjalnych dekielków z wąsami. Zakrywamy nimi puszki, a dzięki wystającym wąsom łatwo je znajdziemy i wyjmiemy po tynkowaniu.
5. Zabezpieczenie elementów stalowych przed korozją
Przed tynkowaniem należy zabezpieczyć wszelkie elementy stalowe, które znajdują się na powierzchniach, które będą miały kontakt z mokrym tynkiem. Jest to ważne, ponieważ, jeśli tego nie zrobimy, to niezabezpieczona stal może wejść z reakcje z wodą z zaprawy tynkarskiej. W efekcie tego mogą powstać na powierzchni tynku rude zacieki, których nie będzie można usunąć. Elementy stalowe zabezpieczamy za pomocą farby antykorozyjnej, np. w sprayu. Należy je dokładnie pokryć środkiem całą ich powierzchnie. Mamy pewność, że tak zabezpieczone elementy nie będą korodowały.
6. Gruntowanie sufitu
Teraz czas na gruntowanie, które wykonujemy w pierwszej kolejności na suficie. Do zagruntowania sufitu, który wykonanych jest z wylanego betonu wybieramy tynk Betokontakt do podłoży niechłonnych takich jak beton. Jest to tzw. grunt sczepny z drobinkami kwarcu, które pomogą w stworzeniu odpowiedniej przyczepności dla tynku. Przed rozpoczęciem gruntowania, pamiętajmy o tym, że należy dobrze grunt wymieszać – żeby drobinki kwarcu, które są w składzie środka, rozprowadziły się po całym wiaderku. Jak już wymieszaliśmy dobrze grunt, będziemy do nanosić na powierzchnię za pomocą wałka malarskiego. Dzięki specjalnej konstrukcji wiaderka łatwo nabierzemy grunt na wałek. Knauf Betokontakt nanosimy równomiernie, upewniając się, że cała powierzchnia jest szczelnie pokryta środkiem. Pomoże nam w tym kolor łososiowy kolor środka. Pamiętajmy o tym, że gruntowanie możemy wykonywać w temperaturze od +5 stopni Celsjusza.
7. Gruntowanie ścian
Po zagruntowaniu sufitu możemy zabrać się za gruntowanie ścian. Tutaj na tej inwestycji wykonane są one z chłonnego budulca – z bloczków wapienno-piaskowych. To tego typu
podłoża przeznaczony jest grunt Grundiermittel. Przed gruntowaniem zalecamy zrobić test chłonności materiału, który pozwoli nam dobrać odpowiednią gęstość gruntu. Po otwarciu opakowania z gruntem zalecamy zamieszanie preparatu. Następnie przy użyciu wałka nanosimy środek równomiernie na powierzchnie, nie zapominają przy tym o fugach. Uwaga, gruntowanie musimy wykonać 24 godziny przez planowanym tynkowaniem. Nasze grunty zabarwione są specjalnym pigmentem, który odróżnia się od podłoża. Dzięki temu będziemy mieli pewność, które fragment został już zagruntowany.