Naprawa dziury w ścianie G-K
Łatwy i skuteczny sposób naprawy dziur w płytach gk
Dziury w płycie gk zdarzają się zazwyczaj na skutek przenoszenia ciężkich i dużych mebli. Nie obawiaj się jednak uszkodzeń tego typu – bardzo łatwo można je naprawić, możesz to bez problemu zrobić samodzielnie

Uszkodzeń nie szpachluje się taką samą metodą, jak w przypadku tynku. Zdecydowanie lepiej jest wyciąć zniszczony fragment i zastąpić go kawałkiem nowej płyty. Ważne, by wybrać płytę tego samego typu oraz identycznej grubości
Krok po kroku
POBIERZ PDF Z POTRZEBNYMI PRODUKTAMI01 Wycinanie otworu
Za pomocą poziomnicy oraz ołówka naszkicuj kwadrat wokół uszkodzonego miejsca. Wąską piłę do płyt gipsowo-kartonowych (piła typu „lisiczka”) poprowadź po obrysie, wycinając uszkodzony fragment. Jeśli nie masz takiej piły, użyj noża z wymiennym ostrzem.
02 Fazowanie płyty
Krawędzie płyty g-k należy naciąć pod kątem, tak aby kawałek którym będziemy uzupełniać ubytek, nie wpadł do środka. Za pomocą noża z wymiennym ostrzem sfazuj płytę pod kątem 45 stopni.
03 Docinanie kawałka płyty gk
Wymierz wykonany otwór i naszkicuj obrys według tych wymiarów na nowej płycie, po czym wytnij jej fragment. Teraz sfazuj także jego krawędzie pod kątem, używając noża z wymiennym ostrzem. Podczas fazowania co jakiś czas przymierz łatę do otworu, aby zobaczyć, czy dobrze pasuje i nie wystaje poza płaszczyznę ściany.
04 Gruntowanie krawędzi
Zarówno krawędzie otworu, jak i kawałka płyty oczyść z pyłu. Posłuż się delikatnie zwilżonym pędzelkiem. Później zagruntuj wszystkie krawędzie głęboko penetrującym preparatem Knauf Universalgrund i poczekaj, aż wyschnie.
05 Przygotowanie masy szpachlowej
Użyj elastycznej i wytrzymałej masy szpachlowej Knauf Uniflott do połączeń płyt gipsowo-kartonowych. Suchą zaprawę gipsową wsyp do wiaderka do poziomu lustra wody. Poczekaj cierpliwie kilka minut i dokładnie wymieszaj oba składniki, aż powstanie masa szpachlowa o konsystencji gęstej śmietany.
06 Wklejanie fragmentu płyty gk
Masą starannie pokryj przycięte krawędzie gipsowo-kartonowej łaty. Wciśnij docięty kawałek i zbierz nadmiar zaprawy szpachelką.
07 Zbrojenie krawędzi
Na obrysie nowego fragmentu przyklej docięte pasy taśmy wzmacniającej z włókna szklanego. Taśmę wklejaj w naniesioną uprzednio warstwą masy szpachlowej Knauf Uniflott. Jej nadmiar zbierz szpachelką. Pamiętaj, że taśma musi być pokryta warstwą masy.
08 Wykończenie naprawianego miejsca
Gdy masa szpachlowa zupełnie wyschnie, przeszlifuj ją, używając papieru ściernego lub gąbki ściernej. Po odpyleniu i zagruntowaniu ścianę można pomalować.
KNAUF PŁYTA ZWYKŁA A10
StandardowaWŁAŚCIWOŚCI
- płyta gipsowo-kartonowa do stosowania we wszystkich systemach suchej zabudowy – do budowy ścian działowych, sufitów podwieszanych, zabudowy poddaszy, przedścianek
- do pomieszczeń o wilgotności powietrza maks. 70%
- krawędź HRAK
KNAUF UNIVERSALGRUND
Środek głęboko gruntującyWŁAŚCIWOŚCI
- gotowy do użycia
- wzmacnia powierzchnię i wyrównuje chłonność
- zalecany do gruntowania przed szpachlowaniem, tynkowaniem, malowaniem, układaniem płytek ceramicznych, pod posadzki i podkłady podłogowe
- zastosowanie wewnątrz i na zewnątrz budynków
- dostępny także w małym opakowaniu 1 l
KNAUF UNIFLOTT
Wielofunkcyjna masa szpachlowaWŁAŚCIWOŚCI
- gotowa zaprawa do rozrobienia z wodą
- bardzo dobra przyczepność do podłoża
- łatwe szpachlowanie, szybkie schnięcie
- do szpachlowania połączeń płyt G-K oraz punktowych napraw powierzchni tynków i płyt G-K
- elastyczne i bardzo wytrzymałe spoiny
- zastosowanie wewnątrz budynków
- dostępna także w małym opakowaniu 5 kg
KNAUF NIERDZEWNA KIELENKA
WŁAŚCIWOŚCI
- narzędzie pomocnicze przy nakładaniu tynku gipsowego oraz cementowo-wapiennego
- dostępna w wersji: 80 mm oraz 100 mm
KNAUF TAŚMA WZMACNIAJĄCA Z WŁÓKNA SZKLANEGO
WŁAŚCIWOŚCI
- do łączenia płyt G-K
- stosowana również do naprawy pęknięć
KNAUF NIERDZEWNA PACA DO GIPSU
WŁAŚCIWOŚCI
- narzędzie pomocnicze przy nakładaniu tynku gipsowego oraz cementowo-wapiennego
- idealna do zbierania nadmiaru tynku z łaty i rozprowadzania go na tynkowanej powierzchni